karbonat-in-faydalari-ve-kullanim-alanlari

Karbonat 'ın Faydaları ve Kullanım Alanları

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen karbonat tozu, kabartmada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bunun nedeni mayalanma özelliklerine sahip olması, yani karbondioksit üreterek hamurun yükselmesine neden olmasıdır.

Pişirmenin yanı sıra, kabartma tozu çeşitli ek ev kullanımlarına ve sağlık yararlarına sahiptir.

İşte kabartma tozu 23 faydaları ve kullanımları.

1. Mide ekşimesini tedavi edin

karbonat

Mide ekşimesi asit reflü olarak da bilinir. Midenizin üst bölgesinde ortaya çıkan ve boğazınıza yayılabilen acı verici, yanma hissi.

Mide ağzından ve özofagusunuzdan yukarı doğru akan asit, midenizi ağzınıza bağlayan tüpden kaynaklanır.

Geri akışın birkaç yaygın nedeni aşırı yeme, stres ve yağlı veya baharatlı yiyecekler yemektir.

Kabartma tozu mide asidini nötralize ederek mide ekşimesini tedavi etmeye yardımcı olabilir . Bir çay kaşığı kabartma tozu bir bardak soğuk suda çözülür ve karışımı yavaşça içilir.

Bu tedavinin bilmeniz gereken dezavantajları vardır:

 • Mide ekşimesi semptomları olan herkesin gerçekten yüksek mide asidine sahip olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var.
 • Kabartma tozu 1/2 çay kaşığı başına 629 mg’da sodyumda çok yüksektir.
 • Kullanıma devam edilmesi metabolik alkaloza ve kalp problemlerine yol açabilir .

2. Gargara

Ağız gargarası, iyi bir ağız hijyeni rutinine mükemmel bir ektir. Fırçalama sırasında gözden kaçabilecek olan ağzınızın köşelerine ve diş, diş etleri ve dilinizin yarıklarına ulaşır.

Birçok kişi kabartma tozu yerine gargara yerine geçer. Bazı çalışmalar, nefesinizi yenilemeye yardımcı olabileceğini ve hatta antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler sağlayabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, bir çalışma, kabartma tozu ağız gargarasının, bakteriyel büyümeyi inhibe etmek için önemli olan artan tükürük pH’ına neden olmasına rağmen, oral bakteri seviyelerini önemli ölçüde azaltmadığını bulmuştur.

Soda gargara yapmak için tarif basittir. Yarım bardak ılık suya 1/2 çay kaşığı karbonat ekleyin ve sonra her zamanki gibi sallayın.

3. Pamukçuk yaraları yatıştırmak

Aft yaraları , ağzınızda oluşabilecek küçük, ağrılı ülserlerdir. Soğuk yaraların aksine, pamukçuk yaraları dudaklarda oluşmaz ve bulaşıcı değildir.

Daha fazla kanıt gerekli olsa da, bazı araştırmalar kabartma tozu gargarasının pamukçuk yaralarının neden olduğu yatıştırıcı ağrı için harika olduğunu bulmuştur.

Bir önceki bölümdeki tarifi kullanarak kabartma tozu gargara yapabilirsiniz. Ağız yara iyileşene kadar ağzınızı günde bir kez bu karışımla durulayın.

karbonat

4. Dişlerinizi beyazlatın

Kabartma tozu, dişleri beyazlatmak için popüler bir ev ilacıdır .

Birçok çalışma kabartma tozu içeren diş macununun diş beyazlatmak ve plak çıkarmak için kabartma tozu içermeyen diş macunundan daha iyi olduğunu bulmuştur.

Bunun nedeni, kabartma tozu, dişleri lekeleyen moleküllerin bağlarını kırmasına izin veren hafif aşındırıcı özelliklere sahip olmasıdır. Ayrıca zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

5. Deodorant

Şaşırtıcı bir şekilde, insan teri kokusuzdur.

Ter sadece koltuk altlarındaki bakteriler tarafından parçalandıktan sonra koku kazanır. Bu bakteriler, terinizi kokusunu veren asidik atık ürünlerine dönüştürür.

Kabartma tozu, kokuları daha az asidik hale getirerek ter kokusunu ortadan kaldırabilir. Kabartma tozu soyağınıza hafifçe vurmayı deneyin, bir fark görebilirsiniz.

6. Egzersiz performansını artırabilir

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu, sporcular arasında popüler bir takviyedir .

Bazı çalışmalar, kabartma tozunun, özellikle anaerobik egzersizler veya yüksek yoğunluklu antrenman ve sprint sırasında zirvede daha uzun süre çalışmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor..

Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında, kas hücreleriniz egzersiz sırasında aldığınız yanma hissinden sorumlu olan laktik asit üretmeye başlar. Laktik asit ayrıca hücrelerinizin içindeki pH değerini düşürerek kaslarınızın yorulmasına neden olabilir.

Kabartma tozu, yorgunluğunuzu geciktirmeye yardımcı olabilecek yüksek bir pH’a sahiptir ve zirvede daha uzun süre egzersiz yapmanızı sağlar .

Örneğin, bir çalışmada kabartma tozu alan kişilerin kabartma tozu almayanlardan ortalama 4,5 dakika daha uzun süre egzersiz yaptıkları bulundu.

Bir çalışma, egzersizden 1-2 saat önce 33.8 ons (1 litre) suya 300 mg kabartma tozu almanızı önerir.

Başka bir çalışma, egzersizden 3 saat önce alınmasının daha az gastrointestinal rahatsızlık ile sonuçlandığını ekledi.

7. kaşıntılı cilt ve güneş yanığı Rahatlatmak

Kaşıntılı cildi rahatlatmak için genellikle bir kabartma tozu banyosu önerilir. Bu banyolar, böcek ısırıklarından ve arı sokmalarından kaşıntı için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır.

Ek olarak, kabartma tozu güneş yanıklarından kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar mısır nişastası ve yulaf ezmesi gibi diğer bileşenlerle birleştirildiğinde daha etkili olabileceğini iddia ediyorlar .

Bir kabartma tozu banyosu yapmak için, ılık bir banyoya 1-2 bardak kabartma tozu ekleyin. Etkilenen alanın iyice ıslandığından emin olun.

Daha spesifik alanlar için kabartma tozu ve biraz su içeren bir macun oluşturabilirsiniz. Etkilenen bölgeye kalın bir macun tabakası uygulayın.

karbonat

8. Kronik böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir

İnsanlar kronik böbrek hastalığı (KBH) ile bunların böbrek yavaşça kaybetmek fonksiyonu.

Böbrekler inanılmaz derecede önemlidir çünkü fazla atık ve suyu kandan uzaklaştırmaya yardımcı olurlar. Aynı zamanda potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi önemli minerallerin dengelenmesine yardımcı olurlar .

CKD’li 134 yetişkini kapsayan bir çalışmada, sodyum bikarbonat (kabartma tozu) takviyesi alanların, takviyeleri almayan insanlara göre hızlı hastalık ilerlemesi yaşama olasılıklarının% 36 daha az olduğu bulunmuştur.

Kabartma tozu almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

9. Bazı kanser tedavilerini iyileştirebilir

Kanser dünya çapında önde gelen ikinci ölüm nedenidir .

Genellikle kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak veya durdurarak çalışan kemoterapi ile tedavi edilir. Normalde, kanser hücreleri hızlı bir şekilde büyür ve bölünür.

Bazı araştırmalar, kabartma tozunun kemoterapi ilaçlarının daha etkili çalışmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kabartma tozu, tümörlerin ortamını daha az asidik hale getirebilir, bu da kemoterapi tedavilerine fayda sağlar.

Bununla birlikte, kanıtlar hayvan ve hücre çalışmalarının ön endikasyonları ile sınırlıdır, bu nedenle daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç vardır.

10. Buzdolabı kokularını nötralize edin

Hiç buzdolabını açıp şaşırtıcı derecede kötü bir koku ile karşılaştın mı?

Şansınız, buzdolabınızdaki bazı yiyeceklerin karşılamalarını geçip bozulmaya başlamasıdır. Bu kötü koku, buzdolabını boşalttıktan ve iyice temizledikten sonra uzun süre yapışabilir.

Neyse ki, kabartma tozu kötü kokuları nötralize ederek kokulu bir buzdolabının tazelenmesine yardımcı olabilir. Kokularını maskelemek yerine, onları ortadan kaldırmak için koku parçacıkları ile etkileşime girer .

Bir bardağı kabartma tozu ile doldurun ve kötü kokuları nötralize etmek için buzdolabınızın arkasına yerleştirin.

11. Oda spreyi

Tüm ticari oda spreyleri kötü kokuları ortadan kaldırmaz. Bunun yerine, bazıları kötü kokuları maskeleyen koku moleküllerini serbest bırakır.

Ek olarak, oda spreylerinin% 10’undan daha azı, ne içerdiklerini size söyler. Oda spreylerinde bulunabilecek kimyasallara duyarlıysanız bu sorun yaratabilir.

Kabartma tozu, ticari oda spreylerine mükemmel ve güvenli bir alternatiftir. Koku parçacıkları ile etkileşir ve onları maskelemek yerine nötralize eder.

Bir kabartma tozu hava spreyi oluşturmak için ihtiyacınız olacak:

 • küçük bir kavanoz
 • 1/3 su bardağı kabartma tozu
 • En sevdiğiniz uçucu yağlardan 10-15 damla
 • bir parça bez veya kağıt
 • dize veya şerit

Kabartma tozu ve uçucu yağları kavanoza ekleyin. Bir bez veya kağıtla örtün ve ardından ip ile yerine sabitleyin. Koku solmaya başladığında, kavanoza bir sallama verin.

12. Çamaşırlarınızı beyazlatabilir

Karbonat, çamaşırlarınızı beyazlatmak ve temizlemek için ucuz bir yoldur.

Kabartma tozu, kir ve lekeleri gidermeye yardımcı olabilecek bir alkali – çözünür bir tuzdur. Suda çözündüğünde, kabartma tozu gibi bir alkali lekelerden gelen asitlerle etkileşime girebilir ve bunların çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Normal çamaşır deterjanınıza 1/2 bardak karbonat ekleyin. Ayrıca suyun yumuşatılmasına yardımcı olur, yani normalden daha az deterjana ihtiyacınız olabilir.

13. Mutfak temizleyici

Kabartma tozu çok yönlülüğü onu harika bir mutfak temizleyici yapar. Sadece sert lekeleri gidermekle kalmaz aynı zamanda kötü kokuların giderilmesine de yardımcı olur .

Mutfağınızda kabartma tozu kullanmak için, kabartma tozu az miktarda suyla karıştırarak bir macun yapın. Macunu istenen yüzeye bir sünger veya bezle uygulayın ve iyice ovalayın.

Mutfakta kabartma tozu ile temizleyebileceğiniz birkaç şey:

 • fırınlar
 • lekeli kahve fincanları
 • lekeli mermer
 • yağ lekeleri
 • mutfak fayansları
 • tıkanmış kanallar
 • kararmış gümüş
 • mikrodalgalar

14. Çöp kokusunu ortadan kaldırın

Çöp torbaları genellikle çürütücü bir kokuya sahiptir, çünkü çeşitli çürüyen atık ürünler içerirler. Ne yazık ki, bu koku mutfağınıza ve evinizin diğer alanlarına yayılabilir.

Neyse ki, kabartma tozu çöp kokularını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bu kokular genellikle asidiktir, bu nedenle kabartma tozu koku molekülleri ile etkileşime girebilir ve onları nötralize edebilir.

Aslında, bilim adamları, atık kutularının altına karbonat yaymanın çöp kokusunu% 70 oranında etkisiz hale getirmeye yardımcı olabileceğini buldular.

15. İnatçı halı lekelerini çıkarın

Karbonat tozu ve sirke kombinasyonu en inatçı halı lekelerini çıkarabilir.

Karbonat tozu ve sirke karıştırıldığında, temizlik ürünlerinde yaygın bir bileşen olan karbonik asit adı verilen bir bileşik oluştururlar. Bu reaksiyon, sert lekelerin parçalanmasına yardımcı olabilecek çok fazla gazlanma yaratır.

İnatçı halı lekelerini sadece karbonat tozu ve sirke ile nasıl ortadan kaldırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Halı lekesini ince bir kabartma tozu tabakası ile kaplayın.
 2. Boş bir sprey şişesini 1’e 1 sirke ve su karışımı ile doldurun ve lekeli alana püskürtün.
 3. 1 saat kadar veya yüzey kuruyana kadar bekleyin.
 4. Kabartma tozu bir fırçayla gevşetin ve kalıntıyı vakumlayın.
 5. Leke şimdi tamamen çıkarılmalıdır. Halının üzerinde biraz kabartma tozu kalıntısı varsa, nemli bir havluyla silin.

16. Çok amaçlı banyo temizleyici

Mutfaklarda olduğu gibi banyoların temizlenmesi zor olabilir. Sık kullanılan çeşitli yüzeylere sahiptir ve bu nedenle sık sık temizlenmesi gerekir.

Çeşitli ticari banyo temizleyicileri mevcut olsa da, birçok insan daha doğal ve uygun maliyetli bir temizlik seçeneğini tercih eder. Karbonat kullanışlıdır çünkü ticari banyolardan daha az etkili olmasına rağmen birçok banyo yüzeyini beyazlatır ve dezenfekte eder.

Karbonat ile temizleyebileceğiniz birkaç yüzey:

 • Banyo karoları
 • tuvaletler
 • duşlar
 • küvetler
 • banyo lavaboları

Karbonat ve biraz su kullanarak macun yapın. Bir sünger veya bez kullanarak karışımı temizlemek istediğiniz yüzeye iyice ovalayın.

Yüzeyi 15-20 dakika sonra nemli bir bezle silin.

17. Temiz meyve ve sebzeler

Birçok insan gıdalardaki pestisitlerden endişe ediyor . Pestisitler, mahsullerin böcekler, mikroplar, kemirgenler ve yabani otlardan zarar görmesini önlemek için kullanılır.

Meyve soymak pestisitleri uzaklaştırmanın en iyi yoludur. Bununla birlikte, aynı zamanda birçok meyvenin derisinde bulunan lif, vitamin ve mineraller gibi önemli besinleri alamadığınız anlamına gelir.

İlginç bir şekilde, son araştırmalar meyve ve sebzelerin kabartma tozu yıkamaya batırılmasının böcek ilaçlarını soymadan çıkarmanın en etkili yolu olduğunu bulmuştur.

Bir çalışma, elmaları 12-15 dakika boyunca kabartma tozu ve su çözeltisine batırmanın pestisitlerin neredeyse tamamını çıkardığını buldu.

Lütfen bu yöntemin meyvenin derisine nüfuz eden böcek ilaçlarını temizlemediğini unutmayın. Bunun diğer ürün türleri için işe yarayıp yaramadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

https://www.doktortercihim.com/