abur-cubur-lardan-daha-lezzetli-10-saglikli-yiyecek

Abur cubur lardan daha lezzetli 10 sağlıklı yiyecek

Bazı insanlar sağlıklı yiyeceklerin yerine abur cubur tatsız ve sıkıcı olduğuna inanır – ancak hiçbir şey gerçeklerden daha fazla olamaz.

İşte en çok tüketilen abur cubur lardan daha lezzetli olan 10 sağlıklı yiyecek.

Abur cubur

1. Çilek

Çilekler son derece suludur ve tatlı, lezzetli bir tada sahiptir.

Mükemmel bir C vitamini, manganez, folat ve potasyumun yanı sıra çeşitli antioksidanlar ve bitki bileşikleri kaynağıdırlar.

Bir bardak (145 gram) çilek, 3 gram lif ve 46 kalori kadar az içerir .

Çilek yemek, iyileştirilmiş kalp sağlığı , daha iyi kan şekeri kontrolü ve kanseri önleme ile ilişkilendirilmiştir.

Sade sevmiyorsanız, meyvenin ucunu eritilmiş bitter çikolataya batırmayı deneyin.

ÖZET Abur Cubur yerine Çileğin kalorisi düşüktür ve birçok vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Daha iyi kalp sağlığı, daha iyi kan şekeri kontrolü ve kanserin önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir.

2. Yaban mersini

Yaban mersini renkli, besin açısından zengin ve tatlıdır.

Bir fincan (150 gram) yaban mersini sadece 84 kaloriye ancak 4 gram lif içerir.

Aynı zamanda C vitamini, K vitamini ve manganez gibi birçok vitamin ve mineral açısından da zengindir.

Yaban mersini, yaşlı yetişkinlerde hafızayı geliştirebilen ve oksidatif hasara ve kronik hastalıklara karşı koruyan antioksidan bir süper besindir.

Taze veya dondurulmuş olarak tüketilebilirler ve özellikle yoğurt veya tam yağlı krema ile karıştırılarak lezzetlidirler.

ÖZETYaban mersini lif ve besin bakımından zengindir, ancak kalorisi düşüktür. Yaşlı yetişkinlerde hafızayı geliştirebilen ve oksidatif hasara karşı koruyabilen bir antioksidan süper besindir.

3. Bitter Çikolata

Birçok çalışma, bitter çikolatanın inanılmaz derecede sağlıklı olduğunu ve çeşitli hastalık riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

Lif ve antioksidanların yanı sıra demir, magnezyum, bakır ve manganez gibi minerallerle yüklüdür).

Bitter çikolatadaki bitki bileşiklerinin kan basıncını ve beyin fonksiyonunu iyileştirdiği, ayrıca kalp hastalığına ve güneşin ultraviyole (UV) ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.

Sağlığa faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için kakao içeriği en az% 70-85 olan bitter çikolata tüketin.

Bir parça bitter çikolata, özellikle iyi bir fincan kahve ile tüketildiğinde lezzetlidir .

ÖZETBitter çikolata lif, antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir. Kalp hastalığı riskinizi azaltabilir, beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir ve cildinizi güneşin UV ışınlarından koruyabilir.

4. Badem

Abur cubur

Badem , nihai çıtır çıtır ikramdır. Kalp-sağlıklı yağlar açısından zengindirler, çok besleyicidirler ve hiçbir hazırlık gerektirmezler.

Badem, antioksidanlarla doludur ve büyük miktarlarda lif, protein ve E vitamini, manganez ve magnezyum gibi çeşitli vitamin ve mineraller sağlar.

Kan basıncını, kolesterolü ve LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu düşürebilirler – bunların tümü kalp hastalığı için risk faktörleridir .

Yağ ve kalori bakımından yüksek olmalarına rağmen çok doyururlar. Bir çalışmada badem arttığını göstermiştir kilo kaybı kadar 62 kadar% tarafından ne zaman bir kilo kaybı diyetin parçası.

Tatlı bir şeyler arzuluyorsanız, inanılmaz lezzetli bir muamele için bir hurma içine 2-3 badem koymayı deneyin.

ÖZETBadem, kalp-sağlıklı yağlar, lif, protein ve diğer besinler açısından zengindir. Kilo vermeye yardımcı olabilecek ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek doyurucu bir besindir.

5. Antep fıstığı

Bu gevrek, tuzlu fındıklar kesinlikle ağız sulandırıyor.

Antep fıstığı kalp dostu yağlar, yüksek kaliteli protein ve lif ile doludur.

Aynı zamanda iyi B vitamini, fosfor, potasyum ve demir kaynaklarıdır.

Güçlü antioksidanlar açısından zengin olan Antep fıstığı, iyileştirilmiş kan yağları ve azalmış oksitlenmiş LDL (kötü) kolesterol, iltihaplanma ve kan şekeri seviyeleri.

Antep fıstığı çok doyurucudur ve ölçülü tüketildiğinde kilonun korunmasına yardımcı olabilir.

Antep fıstığının kalorisi çok yüksek olduğu için bunlardan çok fazla yememeye dikkat edin. Tek bir bardak (125 gram) fıstık, 700 kaloriye kadar sahip olabilir.

ÖZETAntep fıstığı kalp sağlığına faydalı yağlar, protein ve lifin yanı sıra çeşitli vitamin ve mineraller sağlar. Çok doyurucudurlar ve birçok sağlık yararıyla bağlantılıdırlar.

6. Kiraz

Bu koyu kırmızı, güzel meyveler lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Kirazların kalorisi düşüktür, ancak lif ve C vitamini gibi besinler bakımından yüksektir.

Ayrıca birçok antioksidan ve bitki bileşiği içerirler.

Kirazlar kanser, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve Alzheimer gibi durumlara karşı koruyabilecek besinler sağlar.

ÖZETKiraz, vitaminler, antioksidanlar ve bitki bileşikleri açısından zengin, düşük kalorili bir atıştırmalıktır. Kanser, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli koşulların azaltılmış riskiyle ilişkilendirilmiştir.

7. Mangolar

Abur cubur

Mangolar, çözünür lif, çok çeşitli antioksidanların yanı sıra A vitamini (beta-karotenden) ve C vitamini açısından zengin tropikal bir meyvedir .

Kalorileri nispeten düşüktür ve düşük ile orta arasında değişen glisemik indeks (GI) değerlerine sahiptirler, bu da kan şekeri seviyelerinde büyük artışlara neden olmamaları gerektiği anlamına gelir.

Mangolar , oksidatif hasar ve kanser dahil birçok kronik hastalık riskinizi azaltabilecek bitki bileşikleri ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

Taze mango tek kelimeyle lezzetlidir ve çoğu insan onları kahvaltılık lapalara, smoothie’lere veya yoğurda eklemeyi sever.

ÖZETMangolar, yüksek miktarda çözünür lif, antioksidanlar ve A ve C vitaminleri içeren nispeten düşük kalorili bir meyvedir. Oksidatif hasar ve çeşitli hastalıklar riskinizi azaltabilirler.

8. Peynir

Birçoğu peyniri en lezzetli yiyeceklerden biri olarak kabul eder.

Oldukça besleyicidir – kalsiyum, B12 vitamini, fosfor, selenyum ve çinko gibi çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengindir.

Peynir ve diğer süt ürünleri , iyileştirilmiş kemik sağlığı ile bağlantılıdır ve kemik kaybı ve artmış kırık riski ile karakterize bir hastalık olan osteoporoza karşı koruma sağlayabilir.

Pek çok peynir türü vardır – hepsi esas olarak protein ve yağdan oluşur ve çoğu kalori bakımından nispeten yüksektir.

Bir şekilde yüksek protein , gıda, peynir, düşük kan basıncı ve mineralleri yüksek emme destekleyebilir.

Çeşitli sağlık yararları sağlamanın yanı sıra, peynir çok lezzetli ve doyurucudur.

ÖZET Abur cubur yerine Peynir oldukça besleyicidir ve kalsiyum ve B12 vitamini gibi çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengindir. Çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olan yüksek kaliteli protein sağlar.

9. Avokado

Avokado, pürüzsüz ve kremsi bir dokuya sahip alışılmadık yağlı bir meyvedir.

Sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri, antioksidanlar ve lif ve harika bir B vitamini, potasyum, bakır ve C, E ve K vitaminleri ile doludur.

Yeme avokado HDL (iyi) kolesterolü yükselterek bunun (% 22 kadar kan kolesterolü ve trigliserid azaltabilir olarak, kalp sağlığı için faydalıdır.

Avokadolar aynı zamanda çok doyurucudur ve kan şekeri düzeylerini çok fazla yükseltmez – bunların hepsi onları kilo vermeye yardımcı bir yiyecek yapar .

Avokado sosunuzu sevmiyorsanız, biraz tuz ve karabiber eklemeyi deneyin.

Bu işe yaramazsa, 1 küçük avokado, yarım muz, 1 yemek kaşığı (15 ml) hindistancevizi yağı ve 2 yemek kaşığı (30 gram) bitter kakaoyu harmanlayarak da bir avokado çikolatalı puding yapabilirsiniz .

Sadece bu pudingin kalorisinin oldukça yüksek olduğunu ve özel günler için ayrılması gerektiğini unutmayın.

ÖZETAvokado, tekli doymamış yağ ve lif bakımından çok zengindir ve ayrıca çeşitli vitamin ve mineraller sağlar. Çok doyururlar ve kan kolesterolü ve trigliseritleri düşürebilirler.

10. Patlamış Mısır

Pek çok insan patlamış mısırın tam tahıl olduğunu bilmiyor. Abur Cubur yerine 10 numara besindir.

Nispeten düşük kalorili ve lif bakımından yüksektir.

Tam tahılların, gelişmiş sindirim, düşük kalp hastalığı riski ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere birçok sağlık yararı olabilir.

Ayrıca kilo vermeye ve korumaya yardımcı olabilirler.

Sadece rafine yağlarla dolu sağlıksız patlamış mısır çeşitlerinden uzak durduğunuzdan emin olun.

Patlamış mısır, havayla atıldığında veya bir tavada hazırlandığında en sağlıklısıdır. Farklı bir lezzet için biraz tuz, tereyağı, bitter çikolata parçacıkları veya tarçın eklemeyi deneyin.

https://www.doktortercihim.com/